Dbanie o słuch

W telewizji możemy zauważyć wiele reklam, promujących zdrowy styl życia ale nigdzie nie ma nic o tym, jak można dbać o bardzo ważny zmysł jakim jest słuch. Słuch i wzrok to zmysły, bez których życie jest bardzo ciężkie, a przy okazji są bardzo proste w uszkodzeniu i nawet przez nieszczęśliwy wypadek możemy już na zawsze stracić wzrok lub słuch. Warto jest się zabezpieczać – tutaj przeczytacie jak.

Dbanie o słuch – najważniejsza rzecz

Bardzo głośna muzyka u wielu osób jest głównym powodem, dlaczego mają bardzo słaby słuch. Prawie każdy słuchający muzyki korzysta z słuchawek dokanałowych, i przy okazji słucha muzyki bardzo głośno co jest dla naszych uszu bardzo szkodliwe. Oczywiście muzyki słuchać można – ale trzeba zmienić słuchawki na mniej inwazyjne, czyli zwykłe pchełki lub nauszne. Muzyke też trzeba ściszyć – lepiej delektować się nią całe życie a nie przez kilka lat słuchania jej głośno.

Jak jeszcze możemy dbać o słuch?

Czyszczenie uszu tez jest bardzo ważne. Nie powinniśmy tego robić na siłę patyczkami – uszy powinniśmy czyścić za pomocą wody i mydła, i dopiero potem oczyszczać je patyczkami – ale oczywiście nie za głęboko, by przypadkowo nie uszkodzić skóry co może wywołać zapalenie. Gdy nie czyścimy naszych uszu – wtedy w nich może powstać „kołtun” wosku, który może wywoływać ból, uczucie szumu w głowie i znacznie pogarszać ciśnienie. Żeby go usunąć trzeba udać się do laryngologa.

Dbanie o oczy też jest ważne

Dbanie o oczy jest podobne do dbania o uszy – nie należy nadwrężać swojego wzroku patrząć kilkanaście godzin dziennie w bardzo jasny monitor, bez żadnej przerwy. Żeby móc komfortowo i bezpieczne korzystać z komputera należy robić sobie przerwy co godzinę, tak żeby nasze oczy mogły odpocząć. Dodatkowo nie powinniśmy patrzeć w telewizor i monitor gdy reszta pokoju jest ciemna – przy komputerze zawsze pracujemy przy włączonym świetle. Kolor ściany także ma znaczenie – powinien być stonowany, w ciemnym kolorze a nie jaskrawy.

Jedna myśl na temat “Dbanie o słuch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *