Trójbój siłowy – co to oraz z czym to się je.

Trójbój jak sama nazwa wskazuje, są to trzy boje, czyli trzy ćwiczenia siłowe wykonywane w kolejności: przysiad, wyciskanie na ławce płaskiej, martwy ciąg. Jest to temat bardzo złożony, lecz postaram się przybliżyć większość aspektów tego sportu w prostych słowach, które każdy zjadacz chleba zrozumie.

Trzy boje oraz jak je zaliczyć.

Każdy zna określenie przysiad i wie mniej więcej jak wykonać to ćwiczenie, większość wykona je na wiele sposobów nie poprawnie. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt że w tym sporcie na sztandze która jest umieszczona na naszych plecach, znajduje się nawet setki kilogramów. W większości federacji bój przebiega następująco: zawodnik zdejmuje sztangę ze stojaków, ustawia się, dostaje sygnał do zaczęcia boju, zawodnik ugina nogi w kolanach i obniża tułów do momentu, kiedy górna część ud przy stawie biodrowym znajdzie się niżej niż wierzchołki kolan po czym wstaje, na komendę sędziego odkłada sztangę. Wyciskanie leżąc na ławce płaskiej, polega na wyprostowaniu rąk w stawie łokciowym i wypchnięciu sztangi do góry. Zależnie od federacji sędzia daje sygnał góra – oznaczający że zawodnik może wycisnąć sztangę nad klatkę lub nie daje tego sygnału i zawodnik może odbić sztangę od klatki bez zatrzymania jej na dole ruchu. Po wykonaniu boju często słyszymy komendę stojak, która oznacza że możemy odłożyć sztangę na stojaki. Przedwczesne odłożenie będzie skutkowało spaleniem podejścia. Martwy ciąg klasyczny lub sumo, w zależności od preferencji zawodnika, każdy może wybrać swój styl. Jest dużo różnic między obiema technikami lecz zaliczenie polega na tym samym. Z martwego punktu, czyli z ziemi zawodnik podnosi sztangę, kolana muszą być wyprostowane, a łopatki ściągnięte do tyłu w końcowej fazie ruchu. Na komendę sędziego, zawodnik odkłada sztangę nie puszczając jej.

Zawody oraz ubiór.

Zawodnik musi ukazać się w ubiorze opisanym w regulaminie oraz jeśli posiada sprzęt taki jak neopreny na kolana, musza one być zatwierdzone przez daną federacje w której startujemy.

Rośnij w siłę.

Świat trójboju jest o wiele większy i bardziej skąplikowany. To co znajduje się w tym artykule to tylko mała część tego sportu.
pexels-photo-841130

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *